NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Автентичните носии от филма за Капитан Петко войвода бяха представени за първи път
5838
Калейдоскоп

Автентичните носии от филма за Капитан Петко войвода бяха представени за първи път

Носиите, с които е заснет филмът за Капитан Петко войвода през седемдесетте години на миналия век, посветен на 1300 години от създаването на българската държава, за първи път бяха представени на открито, и то в Кърджали. Това се случи в рамките на второто издание на пътуващия фестивал на НЧ „Обединение 1913“ - „Вкус фест“. „Историята на носиите, някои от които са по на 200 години и връзката им с филма са много интересни“, каза директорът на музея в град Попово Владимир Иванов. По думите му сценичният екип решава вместо да зададе ушиването на сценични костюми, да бъдат издирени автентични от местата, където е живял и извършвал своята дейност Капитан Петко войвода

| 13 Юли 2024, 13:35 ч.
Автентичните носии от филма за Капитан Петко войвода бяха представени за първи път
Автентичните носии от филма за Капитан Петко войвода бяха представени за първи път
Снимка © БТА

Носиите, с които е заснет филмът за Капитан Петко войвода през седемдесетте години на миналия век, посветен на 1300 години от създаването на българската държава, за първи път бяха представени на открито, и то в Кърджали. Това се случи в рамките на второто издание на пътуващия фестивал на НЧ „Обединение 1913“ - „Вкус фест“.

Д-р Калина Томова е единственото българско участие на Международната конференция за средновековна и ренесансова музика (известна още като MedRen) от 6 до 9 юли в Гранада, Испания. Това съобщи младият музиколог, която през май защити дисертацията си в Института за изследване на изкуствата към БАН, а вчера изнесе доклад за специфичния английски жанр carol, процъфтяващ през XV век в Англия.

MedRen е най-големият форум в света, посветен на старинната музика, като събитието всяка година се провежда на различно място и представлява кулминация в световния музикологичен календар. Тази година в Гранада са пристигнали 400 учени – участници и слушатели – от десетки университети и академии по изкуствата от цял свят. В продължение на четири дни присъстващите са слушали над 100 доклада и научни съобщения, а част от програмата са

Актьорът Виго Мортенсен, познат с ролята на Арагорн в поредицата "Властелинът на пръстените", ще получи почетна награда на чешкия кинофестивал в Карлови Вари, съобщи АФП, позовавайки се на организаторите.

Американско-датският актьор и режисьор, който е на 65 години, ще получи наградата по време на церемонията по откриването на 28 юни, обяви президентът на фестивала - актьорът Иржи Бартошка. 

Виго Мортенсен ще представи филма "До края на света" на фестивала. Мортенсен е режисьор на лентата и играе една от главните роли. 

Сред другите звезди на киното, поканени в Кралови Вари, са актьорът Клайв Оуен ("Отблизо", "Sin City: Град на греха") и режисьорът Стивън Содърбърг ("Ерин Брокович", "Трафик"). Содърбърг ще представи филмите си, посветени на живота на родения в Прага писател Франц Кафка. 

Оуен и Содърбърг също ще получат награди на президе

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждени

С концерт-изповед и много гост певци започна турнето на група "СкандаУ". Първата вечер от " СкандаУ Тур 2024" бе в Летния театър във Велико Търново и продължи близо 3 часа. Тя предложи много изненади както за публиката, така и за двамата изпълнители от групата - Йонислав Йотов - ТоТо и Лъчезар Евтимов - Лъчо.

Още съвсем в началото на техните изпълнения ТоТо със сълзи на очи каза, че не се чувства добре и не е сигурен, че ще успее да продължи. Той седна на ръба на сцената пред учудените погледи на Лъчо, музикантите, балета и публиката, и изказа опасенията си, че няма да може да предложи на почитателите си това, за което са дошли. ТоТо обясни, че дължи емоциите си не само на вълненията си от срещата със зрителите, но и на дълго потискана тежест в себе си. "Незаменимо е човек да усети подкрепа и любов", каза той и благодари за топлото посрещане.

След продължилата дълго изпо

Фестивалът „Включи квартала – Театър в парка“ отново ще оживи пловдивски паркове и ще зарадва любителите на театралното изкуство през летните месеци с 10 безплатни представления, съобщиха от културният отдел на община Пловдив.

За шеста поредна година, парковите пространства на районите се превръщат в театрална сцена на открито, където пловдивчани могат да се забавляват със спектаклите "Всичко за мъжете", "Докато смъртта ни раздели" и "Трудни за обичане", а за най-малките ще има три детски мюзикъла от Детска вокална група „Бон-Бон“. Идеята на фестивала е подчинена на популяризиране на театралното изкуство. Организират се театрални вечери, отворени за всички хора, без значение от възраст, пол, етнос, образование или интереси.

Местата са: район Тракия - парк "2019", район Западен - парка до "Братска могила", район Централен -Акведукт на хълм Бунарджика, район Южен - парк

„Историята на носиите, някои от които са по на 200 години и връзката им с филма са много интересни“, каза директорът на музея в град Попово Владимир Иванов. По думите му сценичният екип решава вместо да зададе ушиването на сценични костюми, да бъдат издирени автентични от местата, където е живял и извършвал своята дейност Капитан Петко войвода.

„След няколко месеца обиколки по селата, екипът попада на нещо уникално. Издирени са носии, които никога не са били вадени от раклите. Предоставени са били на кинаджиите и с тях са се обличали актьорите във филма“, обясни Владимир Иванов. 

По думите му след приключване на снимките, снимачният екип решава да подари костюмите, а по предложение на кинооператора от продукцията Димо Коларов, родом от град Попово, те биват предоставени на най-голямото тракийско дружество в Северна България, включващо преселници от Беломорска Тракия. Оттам костюмите попадат в музея в Попово, където преди няколко години е създадена подвижната изложба с името: „От киноцентъра до музейната витрина“.

До днес тя е посетила почти цяла България. Преди два месеца се е завърнала и от съседна Гърция и по-точно от родното село на Капитан Петко войвода – Доганхисар.

„Това бе истинска сензация за българоговорещите в съседна Гърция. Дойдоха хора дори от остров Крит, където знаем, че Капитан Петко войвода е развивал революционна дейност“, каза Владимир Иванов. Той допълни, че покана за представяне на изложбата е отправена и от остров Крит, а посещението ще се случи най-вероятно в края на август. 

От днес до неделя (12- 14 юли) в старата крепост над град Кюстендил ще се проведе фестивалът "Хисарлъка Experience", съобщиха организаторите от Collective Crew. 

На сцената през трите вечери ще излязат P.I.F., Руши, Мерудия, Jin Monic, Ethno Venture, Yana, Leena и KOPRIVA. 

Събитието е със свободен достъп, а в програмата са включени различни занимания за деца. Освен музикалната програма, ще има изложби и инсталации на местни артисти, които ще допринесат за уникалната атмосфера на фестивала, казаха още организаторите.

На музикалната сцена в първата вечер ще излязат Мерудия, Ethno Venture и Kopriva. 

През втория ден на фестивала ще се представят Рушен Видинлиев - Руши,  Yana и Leena. 

В последната вечер пред публиката ще се представят група P.I.F. и Jin Monic.

През деня изложби на артисти, концептуален базар за творци и мн

Еко музикален фестивал ще събере български и чуждестранни артисти край Горна Оряховица, съобщиха от общинския пресцентър на железничарския град. 

Събитието ще се проведе в дните от 22 до 25 август в пространството край хижа „Божур“, където ще звучи ъндърграунд електронна музика.

Сред чуждестранните гости на събитието са SPAZ Crew от САЩ,  Glitch Crew Soundsystem от Румъния, Nickynutz и Le Troisieme Type от Белгия, D.I.S. и Diet от Германия. 

В програмата са включени още прожекции на филми, работилница за жонглиране и въртене на пой или огнена топка. Предвижда се вегетарианска кухня. Обмисля се и организирането на мобилен бар, но посетителите са свободни да носят собствени напитки и храна или да пазаруват от магазинчето към хижа „Божур“. 

Форумът няма комерсиален характер, а входът е безплатен.

Фестивалът е познат под името Ecologic

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си. 

Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.

"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.

"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“

Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.

Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.

<

Навсякъде, където отидем, изложбата предизвиква наистина сериозен интерес защото такива носии, в такова състояние няма къде да се видят, а си заслужава да се видят“, коментира Иванов, който допълни, че се е замислил сериозно, преди да се отзове на поканата да представи изложбата на открито.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5838
Калейдоскоп

Автентичните носии от филма за Капитан Петко войвода бяха представени за първи път

Носиите, с които е заснет филмът за Капитан Петко войвода през седемдесетте години на миналия век, посветен на 1300 години от създаването на българската държава, за първи път бяха представени на открито, и то в Кърджали.„Историята на носиите, някои от които са по на 200 години и връзката им с филма са много интересни“, каза директорът на музея в град Попово Владимир Иванов.

| 13 Юли 2024, 13:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Автентичните носии от филма за Капитан Петко войвода бяха представени за първи път
Автентичните носии от филма за Капитан Петко войвода бяха представени за първи път
Снимка © БТА

Носиите, с които е заснет филмът за Капитан Петко войвода през седемдесетте години на миналия век, посветен на 1300 години от създаването на българската държава, за първи път бяха представени на открито, и то в Кърджали. Това се случи в рамките на второто издание на пътуващия фестивал на НЧ „Обединение 1913“ - „Вкус фест“.

„Историята на носиите, някои от които са по на 200 години и връзката им с филма са много интересни“, каза директорът на музея в град Попово Владимир Иванов. По думите му сценичният екип решава вместо да зададе ушиването на сценични костюми, да бъдат издирени автентични от местата, където е живял и извършвал своята дейност Капитан Петко войвода.

Д-р Калина Томова е единственото българско участие на Международната конференция за средновековна и ренесансова музика (известна още като MedRen) от 6 до 9 юли в Гранада, Испания. Това съобщи младият музиколог, която през май защити дисертацията си в Института за изследване на изкуствата към БАН, а вчера изнесе доклад за специфичния английски жанр carol, процъфтяващ през XV век в Англия.

MedRen е най-големият форум в света, посветен на старинната музика, като събитието всяка година се провежда на различно място и представлява кулминация в световния музикологичен календар. Тази година в Гранада са пристигнали 400 учени – участници и слушатели – от десетки университети и академии по изкуствата от цял свят. В продължение на четири дни присъстващите са слушали над 100 доклада и научни съобщения, а част от програмата са

Актьорът Виго Мортенсен, познат с ролята на Арагорн в поредицата "Властелинът на пръстените", ще получи почетна награда на чешкия кинофестивал в Карлови Вари, съобщи АФП, позовавайки се на организаторите.

Американско-датският актьор и режисьор, който е на 65 години, ще получи наградата по време на церемонията по откриването на 28 юни, обяви президентът на фестивала - актьорът Иржи Бартошка. 

Виго Мортенсен ще представи филма "До края на света" на фестивала. Мортенсен е режисьор на лентата и играе една от главните роли. 

Сред другите звезди на киното, поканени в Кралови Вари, са актьорът Клайв Оуен ("Отблизо", "Sin City: Град на греха") и режисьорът Стивън Содърбърг ("Ерин Брокович", "Трафик"). Содърбърг ще представи филмите си, посветени на живота на родения в Прага писател Франц Кафка. 

Оуен и Содърбърг също ще получат награди на президе

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждени

С концерт-изповед и много гост певци започна турнето на група "СкандаУ". Първата вечер от " СкандаУ Тур 2024" бе в Летния театър във Велико Търново и продължи близо 3 часа. Тя предложи много изненади както за публиката, така и за двамата изпълнители от групата - Йонислав Йотов - ТоТо и Лъчезар Евтимов - Лъчо.

Още съвсем в началото на техните изпълнения ТоТо със сълзи на очи каза, че не се чувства добре и не е сигурен, че ще успее да продължи. Той седна на ръба на сцената пред учудените погледи на Лъчо, музикантите, балета и публиката, и изказа опасенията си, че няма да може да предложи на почитателите си това, за което са дошли. ТоТо обясни, че дължи емоциите си не само на вълненията си от срещата със зрителите, но и на дълго потискана тежест в себе си. "Незаменимо е човек да усети подкрепа и любов", каза той и благодари за топлото посрещане.

След продължилата дълго изпо

Фестивалът „Включи квартала – Театър в парка“ отново ще оживи пловдивски паркове и ще зарадва любителите на театралното изкуство през летните месеци с 10 безплатни представления, съобщиха от културният отдел на община Пловдив.

За шеста поредна година, парковите пространства на районите се превръщат в театрална сцена на открито, където пловдивчани могат да се забавляват със спектаклите "Всичко за мъжете", "Докато смъртта ни раздели" и "Трудни за обичане", а за най-малките ще има три детски мюзикъла от Детска вокална група „Бон-Бон“. Идеята на фестивала е подчинена на популяризиране на театралното изкуство. Организират се театрални вечери, отворени за всички хора, без значение от възраст, пол, етнос, образование или интереси.

Местата са: район Тракия - парк "2019", район Западен - парка до "Братска могила", район Централен -Акведукт на хълм Бунарджика, район Южен - парк

„След няколко месеца обиколки по селата, екипът попада на нещо уникално. Издирени са носии, които никога не са били вадени от раклите. Предоставени са били на кинаджиите и с тях са се обличали актьорите във филма“, обясни Владимир Иванов. 

По думите му след приключване на снимките, снимачният екип решава да подари костюмите, а по предложение на кинооператора от продукцията Димо Коларов, родом от град Попово, те биват предоставени на най-голямото тракийско дружество в Северна България, включващо преселници от Беломорска Тракия. Оттам костюмите попадат в музея в Попово, където преди няколко години е създадена подвижната изложба с името: „От киноцентъра до музейната витрина“.

От днес до неделя (12- 14 юли) в старата крепост над град Кюстендил ще се проведе фестивалът "Хисарлъка Experience", съобщиха организаторите от Collective Crew. 

На сцената през трите вечери ще излязат P.I.F., Руши, Мерудия, Jin Monic, Ethno Venture, Yana, Leena и KOPRIVA. 

Събитието е със свободен достъп, а в програмата са включени различни занимания за деца. Освен музикалната програма, ще има изложби и инсталации на местни артисти, които ще допринесат за уникалната атмосфера на фестивала, казаха още организаторите.

На музикалната сцена в първата вечер ще излязат Мерудия, Ethno Venture и Kopriva. 

През втория ден на фестивала ще се представят Рушен Видинлиев - Руши,  Yana и Leena. 

В последната вечер пред публиката ще се представят група P.I.F. и Jin Monic.

През деня изложби на артисти, концептуален базар за творци и мн

Еко музикален фестивал ще събере български и чуждестранни артисти край Горна Оряховица, съобщиха от общинския пресцентър на железничарския град. 

Събитието ще се проведе в дните от 22 до 25 август в пространството край хижа „Божур“, където ще звучи ъндърграунд електронна музика.

Сред чуждестранните гости на събитието са SPAZ Crew от САЩ,  Glitch Crew Soundsystem от Румъния, Nickynutz и Le Troisieme Type от Белгия, D.I.S. и Diet от Германия. 

В програмата са включени още прожекции на филми, работилница за жонглиране и въртене на пой или огнена топка. Предвижда се вегетарианска кухня. Обмисля се и организирането на мобилен бар, но посетителите са свободни да носят собствени напитки и храна или да пазаруват от магазинчето към хижа „Божур“. 

Форумът няма комерсиален характер, а входът е безплатен.

Фестивалът е познат под името Ecologic

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си. 

Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.

"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.

"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“

Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.

Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.

<

До днес тя е посетила почти цяла България. Преди два месеца се е завърнала и от съседна Гърция и по-точно от родното село на Капитан Петко войвода – Доганхисар.

„Това бе истинска сензация за българоговорещите в съседна Гърция. Дойдоха хора дори от остров Крит, където знаем, че Капитан Петко войвода е развивал революционна дейност“, каза Владимир Иванов. Той допълни, че покана за представяне на изложбата е отправена и от остров Крит, а посещението ще се случи най-вероятно в края на август. 

Навсякъде, където отидем, изложбата предизвиква наистина сериозен интерес защото такива носии, в такова състояние няма къде да се видят, а си заслужава да се видят“, коментира Иванов, който допълни, че се е замислил сериозно, преди да се отзове на поканата да представи изложбата на открито.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.